A+ R A-

Antep Fıstığı kitabı röportaj

e-Posta Yazdır PDF

Ayça Uluçay köşe yazarımız Gonca Tokuz ile yeni çıkan kitabı üzerine söyleşide buluştu..

Gonca Hanım,  sizinle kitaplarınız ve özellikle son olarak editörlüğünü yaptığınız Antep Fıstığı kitabı hakkında konuşmak istiyorum.

İzninizle kısaca daha önceki kitaplarınızdan kısaca söz edebilir miyiz?

Elbette buyurunuz. Çok memnun olurum.

Siz halk bilimcisiniz ama ilginiz halk bilimi dışında başka konulara da uzanmış görünüyor. Örneğin Gaziantep Yemekleri, Gaziantep Tatlıları, 20. Yüzyılda Eğlence Hayatı, Gaziantep Çocuk Oyunlarına Halkbilimsel Bir Bakış gibi kendi alanınızın dışında Necdet Yaşar’ın yaşamını anlatan “Anılar Dostlar” kitabınız biyografi, “Sevginin Usulca Kıyısında” adlı kitabınız şiir, “Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep” kitabınız da gezi kategorisine daha çok giriyor sanki. Sizi bu kitabı yazmaya iten sebep nedir? Edebiyat ve özellikle şiir çok sevdiğim uğraşlar.  Gençliğinde herkes bir şeyler okur ve yazar. Sonra hayatın akışı içinde başka konulara ilgi duyar, o eylemlerin  bazen arkası gelemez.  Ben bu konuda şanslıyım. Okuma ve yazma benim ilgilimi hiçbir zaman yitirmediğim uğraşlar oldu. Elbette yazmak için okumak,  beslenmek gerek. Bu arada elbette ilgi alanınız ve çevreniz  genişliyor.  Necdet Yaşar kitabı böyle ortaya çıktı.  Bu büyük sanatçımızla sık sık bir araya gelirken, paylaştığı o güzel anıları, deneyimleri herkesle paylaşmak istedim. Ne şanslıyım ki; kendisi de kabul etti. Böylece dünyaca ünlü  değerli sanatçımızın anılarını, dostlarını bir araya getirebildim. Şu anda da bütün ömrünü  ekin alanına adamış ünlü bir gazetecimizle nehir söyleşi gerçekleştiriyorum. Sanırım kitabımız sonbaharda raflarda yerini alabilecek.

Yanılmıyorsam bir de Kilis Mutfak Kültürü çalışmanız vardı.. Evet, o çalışma tamamlandı, 2016 yılında sanırım yayınlanmış olacak.

Peki fıstık kitabının ortaya çıkışı nasıl oldu?  Bir gün değerli arkadaşım,  dostum Gazanfer Sağlam  ile  ofisinde sohbet ediyorduk. Söz dönüp dolaşıp Antep fıstığına geldi.  Antep fıstığının önemi, çok özel bir meyve olduğu ve kültürümüzdeki yansımaları, ekonomik değeri vb.  epey konuştuk.  Konuşmamızın sonunda  “Neden fıstık ile ilgili kapsamlı bir yayın yok” diye  sorduk birbirimize ve ardından  “Acaba Antep Fıstığı ile ilgili bir kaynak kitap hazırlayabilir miyiz?” diye düşündük. Gazanfer Bey “ Ben bu konuda varım” dedi. Ben de “Elimden geleni  yaparım, hele başlayalım” diye yola çıktık.  Bağlantı kurduğumuz değerli akademisyenler, yazarlar, şefler  bize  destek verdiler ve bu kitap ortaya çıktı. Zor, çok emek isteyen bir çalışma oldu ama “içimize sindi” yöre deyimiyle. 
Ben biliyorum ama okurlar için soruyorum “Antep Fıstığı” kitabında araştırmacılar/okurlar neler bulacaklar? Tahmin edileceği gibi kitap  kolektif bir çalışmanın ürünü.  Bir başvuru kitabı.  Eserde pek çok disiplinden kişinin ilgisini çekecek konular var. Bence meraklı bir okuyucu  ilgisini çekecek bir hayli şey bulabilecektir.  Örneğin  Roma mezar stelindeki fıstık cumbasından, fıstık sözcüğünün kullanıldığı deyimlere, halk hekimliğindeki  fıstığın sağaltıcı kullanımından, fıstık kırıcı çocukların çektiği eziyete, fıstık çeşidinden/türünden fıstıklı tatlara,    sözlü kültürümüzden  el  sanatlarımıza, çocuk oyunlarından  halk türkülerine  kadar yüzlerce konu ele alındı.  Dünyaca ünlü şeflerin hazırlamış olduğu  fıstıklı tarifler mutlaka ilgi çekecektir. Kitaptaki fotoğraflar on bin tane fotoğrafın arasından özenle seçildi.

Çok güzel. Ellerinize sağlık. Kitap  üç bölümden oluşuyor galiba.. Evet. Birinci bölümde  teknik konulara yer verildi. Fıstıkgiller ailesi, tarihçesi, yetiştiriciliği, ekolojik istekleri, üretim teknikleri, döllenme biyolojisi, toprak isteği, çeşitleri, zararlıları, hasadı, entegre işlenmesi  ve ekonomiye katkıları ele alındı. İkinci bölümde fıstık kültürel açıdan incelendi. Bitkisel ilaç olarak kullanımı, besin içeriği, sağlık açısından önemi, Arap, Bizans ve Osmanlı mutfaklarındaki yeri,  kültürümüze  yansımaları- halk şiirinde fıstık, halk biliminde fıstık, unutulan fıstıklı tatlar ve  meyvenin bir simgeye dönüşmesi vb. Üçüncü bölümde  yurdumuzdan ve yurt dışından şeflerin fıstıklı tatları  paylaşıldı ve örnekler sunuldu. 


Mutfağımızda bir hayli fıstıklı tat var sanırım. Evet,  sadece yurdumuzda değil dünyada da çok kullanılan bir meyve. Bulunduğu yiyeceklere bir başka  güzellik, renk, tat ve prestij katıyor. Ben cevizli  ev baklavasını çok sevmeme rağmen ünü Ülke sınırlarını aşmış bulunan Gaziantep’in fıstıklı baklavasının yüreğimde özel bir yeri vardır. Ama hemen belirteyim ki; çok aşırı kullanılmasına karşıyım. Örneğin kebaba fıstık serpilmesine karşıyım mesela.. O kadar fıstıklı tat var ki; bırakın kebapla buluşmasın fıstık. 
Kitap için bir de ödül aldınız.. Evet. 2014 yılında “ Yeşil Altın Antep Fıstığı Başarı Ödülü” verildi.
Antep Fıstığı kitabı  nasıl satın alınacak? Nerelerden temin edilebilecek? Kitap, www.kulturelkitap.com üzerinden satın alınabilir. Kendi web sayfamda  linki bulunmaktadır.  Ayrıca Gaziantep’te Gümrük Hanı’na bulunan Nevamedya Ofisinden de temin edilebilir.
Kitap ile ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz? Antep Fıstığı çok isteyerek,  severek yaptığım bir  çalışma oldu.  Öncelikle kitabın asıl sahipleri yazar ve araştırmacılarımıza, fotoğraf sanatçılarımıza, şeflerimize, eserin ortaya çıkmasında çok büyük katkıları olan Gaziantepli iş adamı Sayın Gazanfer Sağlam ve ekibine çok teşekkür ederim. 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Evet, var.  İzninizle bir dileğimi paylaşmak istiyorum. Sermaye sahiplerinin ülke ekonomisine katkıda bulunmaları çok önemli, bunun farkındayım ama kültür hayatımıza daha çok katkılarının olmasını diliyorum. Çok değerli katkıların olduğunu biliyorum ama Ülkemizin daha fazlasına ihtiyacı var.  Maddi ve manevi kaynaklar hepimizin.  Bizim, İlimizin, Bölgemizin,  Ülkemizin ve Dünyamızın ortak  zenginliği.

Umarım dileğiniz gerçekleşir. Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. 

Rica ederim, beni okuyucularla buluşturduğunuz için ben de  teşekkür ederim. 

Benim için çok keyifli bir sohbet oldu. 

Dileğimin gerçekleşeceğine inanıyorum.

Bu konuda hiç karamsar değilim.