Gonca Tokuz
Kişisel Web Sitesine Hoşgeldiniz

Gonca Tokuz Gonca Tokuz Gonca Tokuz

Biyografi / Biography

Kilis’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te, yüksek öğrenimini Samsun Eğitim Enstitüsü’nde ve Anadolu Üniversitesi’nde yaptı.  Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde (Halk Bilimi Anabilim Dalı) yüksek lisansını tamamladı. 

Özel ve kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu. Gaziantep Üniversitesinde genel sekreter olarak 15 yıl üst düzey yöneticilik yaptı. Gaziantep Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksekokulunda öğretim elemanı olarak çeşitli dersler verdi.

Çeşitli dergilerde yayımlanan makale ve yazılarının haricinde basılmış on, yayım aşamasında – birisi yayımlanma aşamasında, ikisi yayınlanmak üzere- beş kitabı vardır. Basılmış eserler: Gaziantep Yemekleri (1993), Gaziantep Tatlıları (1995),  Sevginin Usulca Kıyısında (2000), Gaziantep ve Kilis Mutfak Kültürü (2002), 20. Yüzyılda Gaziantep’te Eğlence Hayatı (2004),  Anılar ve Dostlar, Tanburi Necdet Yaşar (2008), Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep- Beled El Mehaşi ve Kibeb (2010), Gaziantep Çocuk Oyunları Üzerine Halkbilimsel Bir Çalışma (y.lisans tezi-2011), Antep Fıstığı (Editör-yazar-2014), Bir Zamanlar Biz de Çocuktuk-Geleneksel Çocuk Oyun ve Oyuncakları (2014).

Katkıda bulunduğu proje ve kitaplar ile ulusal ve uluslararası çeşitli toplantılarda sunulan ve dergilerde yayımlanan 250’in üzerinde makale ve yazısı vardır. Gurme danışmanı ve halkbilimci olarak seminer ve konferanslar vermeye devam etmektedir.   

Editörlüğünü yaptığı Antep Fıstığı Kitabı 2016 yılında Gourmand World Cookbook Awards’da  kendi kategorisinde ikincilik ödülünü almıştır.

Editörlüğünü yaptığı ve iki makale ile katkıda bulunduğu “Antep Fıstığı” Kitabı 2016 yılında Yantai/China’de gerçekleşen Gaurmand Cookbooks and Food Culture Awars’ta yarıştığı meyve kategorinde dünya ikincilik ödülünü almıştır. Ayrıca  2020 yılında“Best of the Best Books of the Past 25 Years of the Gourmand Awards”da  “Best Fruits Book” ödülünü kazanmıştır. Ödül belgesi 30 Kasım 2021 tarihinde Paris’te Descartes Üniversitesi Reféctoire des Cordeliers’de düzenlenen törenle verilmiştir.

Biography

Gonca Tokuz completed her high school education at Gaziantep. She attended her undergraduate studies at Samsun, then graduated from Anatolian University. She completed Ms.Thesis in Gaziantep University, Faculty of Science and Literature, Public Culture. She has retired from Gaziantep University, as position of General Secretary.

She has published many articles, and attended to congresses. Her books are; Gaziantep Yemekleri, Gaziantep Tatlıları, Sevginin Usulca Kıyısında, Gaziantep ve Kilis Mutfak Kültürü, 20. Yüzyılda Gaziantep’te Eğlence Hayatı, Anılar ve Dostlar-Tanburi Necdet Yaşar, Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep-Beled El Mehaşi ve Kibeb, Gaziantep Çocuk Oyunları Üzerine Halkbilimsel Bir Yaklaşım (A Public Culturel Approach to Gaziantep Children Games-Ms Thesis), Antep Fıstığı (Antep Pistachio), Bir Zamanlar Bizde Çocuktuk. She has completed different projects and publications. There are five books to be published.

The book; Antep Fıstığı (Antep Pictachio) has been nominated to 2nd price in its category at Gourmand World Cookbook Awards in China. Correspondingly, the book has been nominated again ‘Best of Best Books of the Past 25 Years of the Gourmant Awards’ as ‘Best Fruits Book’. Prize Certificate has been handled to her at Descartes University, Refectoire des Cordeliers, Paris, 30th November 2021. She has been serving as researcher-writer in Karşıyaka/İzmir.

Kadim Lezzetleriyle Gastroantep Festivali

Geçtiğimiz hafta sonunu ülkemizin gastronomi alanındaki başkenti Gaziantep’te geçirdim. Dostum Gökmen Sözen, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan...

Devamı

Çiğ köfte yoğurmak sabır ister.

Araştırmacı-yazar Abdullah Özer, çiğköftenin ilk kez ne zaman ve nerede yapıldığına yönelik kayıt olmadığını, ancak yemek hazırlama ve yemeyi adeta sanata dö...

Devamı

Dolmalar ve köfteler şehri Halep

Hayykitap tarafından yayınlanan Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep hem şehrin havasını solutan, hem de lezzetlerini tanıtan bir ilk çalışma. Özgün sulu b...

Devamı

LAÜ’de Kıbrıs mutfağı konuşuldu

Lefke Avrupa Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ve Gastronomi Kulübü tarafından “Antik Çağlardan Günümüze Kıbrıs Mutfağı ve Girişimc...

Devamı

ABDULLAH ENVERİ PANELİ YAPILDI

Kilis’in yetiştirdiği şahsiyetlerden olan ve mantık eğitimi ve eserleriyle ün yapan Hocazade Abdullah Enveri Efendi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce ...

Devamı

İletişim


Adres

Gaziantep
Gaziantep/Gaziantep

Telefon

+90 342 123 45 67

Sosyal Medya