A+ R A-

Geleneksel Oyunlar ve Oyuncaklar

Geleneksel Oyunlar

Aba Güreşi/Aşırtmalı Aba Güreşi (Gaziantep)

Oyunun adı: Oyun adını  oyuncuların giydikleri kıyafetten  yani abadan  almaktadır. Güreşteki aşırma hareketinden dolayı aşırmalı aba güreşi de denilmektedir.

Oyuncular (Cinsiyeti, Yaşı, Sayısı): Yaşları 13-16 arasında olan genç delikanlılara mahsustur.

Oyun Alanı: Açık alanda gerçekleşir. Güreş 1950’li yıllardan sonra kapalı alanda ve spor salonlarında yapılmaya başlanmıştır. Güreşin yapıldığı yere çukur denilmektedir.

Oyun araçları ve Oyun araçlarının hazırlanması: Güreşte  boz aba ve kara aba denilen iki çeşit aba kullanılmaktadır. Abaların kolları sökülür, abanın altındaki kuşak iyice kıvrılıp sıkıca bağlanır. Kuşak bağlanırken güreşçiler ellerini başlarının üzerinde kenetlerler. 

Oyun rolünün dağıtımı: Güreşe önce çarkacılar yani çıraklar ile başlanır. Gençler asıl güreşçilerden önce güreşirler.

Oyun formülleri/terimleri: -

Oyun hareketi: Güç ve Yetenek Gösterisi/Güreş

Oyun kuralları: Aşıran içten ve dıştan  bağda ile yani ayakla yapılan bir çeşit hareketle sararak hasmını devirmeye, diğer oyuncu bu oyundan kurtularak hasmını  yenmeye çalışır. Yere  -sırt üstü, yan üstü, yüz üstü- düşen güreşçi yenilmiş sayılır. Güreşçiler birbirlerini sırasına göre aşırarak yenerler. Bir aşırıp, bir aşırttırıp yener ise o güreşin galibi olur. Elini kuşaktan bırakan oyuncu yenilmiş olur.

Oyun zamanı ve süresi: Güreşin belli bir süresi yoktur.  Biri pes edinceye veya  tay kalıncaya kadar güreşi sürdürürler.

Ceza ve Ödül: Kazananlara verilen hediyeler genelde  semboliktir. Örneğin, bir top kumaş gibi. Düğünlerde ödül düğün sahibi tarafından verilmektedir. Bakanlıkça organize edilen yarışmalarda farklı ödüller verilebilmektedir. Altın kemer gibi.