A+ R A-

Biyografi

e-Posta Yazdır PDF

ÖzGeçmiş

lk ve orta öğrenimini Gaziantep’te, yüksek öğrenimini Samsun Eğitim Enstitüsünde ve Anadolu Üniversitesinde yaptı. Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde  (Halk Bilimi Anabilim Dalı) yüksek lisansını tamamladı.

Özel ve kamu sektöründe yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu. Gaziantep Üniversitesinde genel sekreter olarak 15 yıl üst düzey yöneticilik yaptı. Gaziantep Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksekokulunda öğretim elemanı olarak dersler verdi.

Çeşitli toplantılarda sunulan ve dergilerde yayımlanan makale ve yazılarının haricinde  yayınlanmış 10, yayınlanma aşamasında 5 kitabı vardır. Yayınlanmış kitapları: Gaziantep Yemekleri (1993), Gaziantep Tatlıları (1995), Sevginin Usulca Kıyısında (2000), Gaziantep ve Kilis Mutfak Kültürü (2002), 20. Yüzyılda Gaziantep’te Eğlence Hayatı (2004), Anılar ve Dostlar, Tanburi Necdet Yaşar (2008), Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep - Beled El Mehaşi ve Kibeb (2010), Gaziantep Çocuk Oyunları Üzerine Halkbilimsel Bir Çalışma (y.lisans tezi-2011). Antep Fıstığı (2014), Bir Zamanlar Biz de Çocuktuk (2014). Yayım aşamasındaki kitaplar "Şiirin Başkenti: Sami Karaören", "Halep Mutfak Kültürü","Kilis Mutfak Kültürü", "Annemizin Kabul Günleri", Gaziantep!te Eğlence Hayatı'".  

Antep Fıstığı kitabı 2016 yılında Yantai/China'de gerçekleşen "Gourmand Cookbooks and Foof Culture Award" ta yarştığı kategoride dünya ikincisi olmuştur. Kitap aynı zamanda 2020 Paris'te  yapıılması planlanan The Lists of the Best Books of the Past 25 Years of the Gourmand Awards" listesinde ilk yedi kitap arasına  girmiştir. Pandemi nedeniyle toplantı 2021 yılına ertelenmiştir. 


altaltaltaltaltalt