Biyografi

about images

Biyografi

İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te, yüksek öğrenimini Samsun Eğitim Enstitüsü’nde ve Anadolu Üniversitesi’nde, lisans üstü çalışmasını Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde yaptı.

Özel ve kamu sektöründe çalıştı. ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi’nin, Gaziantep Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde üst düzey görevlerde bulundu. Gaziantep Üniversitesi Aşçılık Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreterliği görevinden emekli oldu.

Katkıda bulunduğu kitap, ansiklopedi, projeler ile çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanan, toplantılarda sunulan makalelerinin haricinde on beş eseri, basım aşamasında beş kitabı vardır.

Yayınlanmış kitapları: Gaziantep Yemekleri, Gaziantep Tatlıları, Sevginin Usulca Kıyısında, Gaziantep ve Kilis Mutfak Kültürü, 20. Yüzyılda Gaziantep’te Eğlence Hayatı, Anılar ve Dostlar-Tanburi Necdet Yaşar, Dolmalar ve Köfteler Şehri Halep- Beled El Mehaşi ve Kibeb, Gaziantep Çocuk Oyunları Üzerine Halkbilimsel Bir Çalışma, Antep Fıstığı, Bir Zamanlar Biz de Çocuktuk, Kadim Şehir Kilis’te Kaşık Çalımı ile Şiirin Başkenti Sami Karaören.

Editörlüğünü yaptığı Antep Fıstığı Kitabı 2016 yılında Çin’in Yantai şehrinde yapılan Gourmand World Cookbook Awards’da kendi kategorisinde dünya ikinciliği ödülünü kazanmıştır. Ayrıca aynı eser için 2000 yılında verilen “Best of the Best Books of the past 25 Years of the Gourmand Awards”, “Best Fruits Book” ödülünü 30 Kasım 2021 tarihinde Paris’te Descartes Üniversitesi Reféctoire des Cordeliers’de düzenlenen törenle almıştır. Ayrıca “Kadim Şehir Kilis’te Kaşık Çalımı” kitabı 2023 yılında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan “Best in the World Gourmand Cookbook Awards’da kendi kategorisine dördüncü olmuştur.

Halkbilim uzmanı olarak serbest olarak çalışmaktadır.