Gaziantep Yemekleri

31 Aralık 2023

Gaziantep Yemekleri Gaziantep Üniversitesi Vakfının ilk yayını olarak 1993 yılında yayımlanmıştır. Amaç; hızlı bir değişim sürecine girmiş Gaziantep Mutfağının unutulmaya başlanmış yemek ve tatlılarının bir araya getirilmesi olmuştur.

Kitapta 30 çorba, 23 kebap, 43 etli yemek, 16 tava-kızartma yemeği, 31 köfte yemeği, 34 dolma-sarma, 15 pilav, 20 hamur işi, 9 zeytinyağlı yemek, 12 cacık ve salata, 17 tatlı, 7 kahvaltılık tarifi olmak üzere toplam 257 tarif bulunmaktadır. Türk Mutfağının çok bilinen etli taze fasulye, kuru fasulye gibi bir çok yemeğe kitapta yer verilmemiştir. Nedeni; önsözde de belirtildiği gibi yöredeki lezzetlerden daha çok yöreye özgü lezzetlerin vurgulanmasıdır. Daha sonraki yıllarda derlenen tarifler de göz önüne alındığında yöredeki yemek ve tatlı sayısının bu sayının çok üzerinde olduğu tahmin edilebilecektir. Kitapta ayrıca şiirler, maniler ve deyişler ile yerel sözcükleri açıklayan sözlük kısmı bulunmaktadır.

Kitabın asıl sahibi tüm kaynak kişileri minnetle ve saygıyla anıyorum. Onlar binlerce yıldan beri sözlü kültürümüzü bizlere aktarılarak gelen değerli bilgileri aktardılar. Ben sadece aracılık yaptım. Ne yazık ki bu değerli insanların pek çoğu artık hayatta değil.

Sayın;

Cemil Cahit Güzelbey, Saliha Güzelbey, Fatma Barman, Hayriye Tohumoğlu, Pakize Aydınalp, Hatice Tan, Pakize Erdinç, Necla Kenci, Arkan Gücer, Lütfiye Barman, M.Seyfettin Tokuz, Hatice Bingöl, Perizat Çekmeceli, Fahriye Bilgen ve Nazmiye Tokuz gibi. Hayatta olsun veya olmasın hepsi yüreğimdeler..