Abdullah Enveri Paneli Yapıldı

11 Ocak 2024

Kilis’in yetiştirdiği şahsiyetlerden olan ve mantık eğitimi ve eserleriyle ün yapan Hocazade Abdullah Enveri Efendi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce organize edilen panelle anıldı.
Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezin’ndeki panele konuşmacı olarak Prof Dr.Osman Türer, Doç Dr.Fahri Hoşab, Doç.Dr.Halil İmamoğlugil, Bilim Uzmanı Ramazan Gündüz, Araştırmacı Yazar Gonca Tokuz katıldı. Panel Yöneticisi Prof.Dr.Osman Türer böylesine anlamlı bir etkinliği gerçekleştirdiği için İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Aldemir’e teşekkür ettiler.
Abdullah Enveri Efendi’nin şahsiyeti ve eserlerinin anlatıldığı panel büyük ilgi gördü. Panelistler özetle şunları söyledi:
“1825 Yılında Kilis’te doğan daha yirmi yaşında bütün icazetnameleri alarak Kesik Minare Medresesinde ders okutmaya başlayan Abdullah Enveri zamanının en ünlü mantıkçısıdır. Ders halkasında İslam dünyasının her yerinden talebeler bulunmuştur. Kuran kıraati konusunda da iyi bir öğretici olan Hocazade, "Kıraat-ı Seb’a ve Aşere" (Kur’anı Kerim’i 7 ve 10 ayrı makamda okumak) üzere defalarca hatim yapmış ve yaptırmıştır. Matbu ve matbu olmayan 15 değerli eseri vardır. Eserlerini zamanın padişahı Abdulmecit Han’a takdim etmiş ve bu değerli çalışmalarından dolayı ödüllendirilmiştir. Hakkında doktora ve yüksek lisans tezleri hazırlanmıştır. Fakat Abdullah Enveri ve eserleri hakkında yeterli araştırma yapılmadığı, Abdullah Enveri gibi bir hazinenin eserlerinden istifade edilmemiştir. Bu eserlerin günümüz Türkçesine çevrilmesi gerekir. Bir çok eseri de matbu değildir.”
Panel sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi. Daha sonra topluca Abdullah Enveri Efendi’nin türbesine geçilerek dua edildi. Türbedeki dua İl Müftüsü Mahmut Karatepe tarafından yapıldı.

https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/kilis/abdullah-enveri-paneli-yapildi-10439208

Diğer Yazılar
images

ACEM PİLAVI (KAHRAMANMARAŞ)

post iamges

Gonca Tokuz

images

AŞÛRE

post iamges

Gonca Tokuz

images

ZERDE

post iamges

Gonca Tokuz

images

MULUHİYE-MOLOHİYA

post iamges

Gonca Tokuz